Z Prahistórie
Na mieste OD Bílá Labuť stáli dva sladovnícké domy s veľkými zahradami,ktr. sa hovorilo U stříbrné labute-U labuťu a v roku 1653 už U bílé labuti.V tom istom roku požiar zničil tieto objekty a nastala dhodobá obnova na ktr. sa podielal aj slávný Jan Blažej Santini-Aichl.Šlo o pivovar a zájazdný hostinec.
V 18.storočí sa objekty nazývali tým istým menom,ale už v nemčine.
Vznik OD Bílá Labuť
V 30.rokoch 20 storočia kúpil objekty podnikateľ Jaroslav Brouk,spolumajiteľ firmy Brouk a Babka na Letnej,ale aj v iných čs. mestách a napr. aj v Bratislave-dnes OD Dunaj,ďaľej v Brne,Českých Budějoviciach,Liberci,Ostrave a Plzni.
J.Brouk dal budovy zbúrať a dal postaviť od architektov J.Kitricha a J.Hrubého funkcionalistický obchodný dom zo zastavanou plochou 70 000m3 a z pracovnou plochou 15 000m2.
Pre OD použil historický názov Bíla Labuť.Pracovalo sa 10m pod úrovňou terénu na pieskovitej pôde.
Nosnou konštrukciou bol železobetónový skelet a krížovo armovaných doskových stropou.
Bola to na tú dobu obrovská stavba a spotrebovalo sa na ňu: 340 vagónov cementu,42 vagónov špeciálnej oceli,10 000m3 zmesi piesku a štrku,2000m3 dreva na bednenie a 9000 m3 betónu.
Hĺbka paláca bola 70 m a v najväčšej šírke mal 44m.Budova bola vysoká 12 poschodí,mala 5 veľkých osobných výťahov a 2 pevné schodištia.Vo svojej dobe boli veľkou senzáciou americké eskalátory OTIS do prvého poschodia.Bolo to prvé pohyblivé schodište umiestnené v objekte v Prahe.
Nachádzali sa tu na túto dobu nebývalé veci,ako ústredné kúrenie,klimatizácia,reklamné osvetlenie atď.
Hlavnému priečeliu paláca dominovalo veľké okno 30x18m,zasklenné nepriehladným strieborným izolačným sklom Termolux.Skladalo sa z dvoch tabulí skla vyplnených sklennou vatou.
Celé okno aj s konštrukciou vážilo 35 ton.
V celej budove bolo 180 okenných krídiel,z nich jeden pás bol otvárací.
Čo sa týká vybavenia,tak európským unikátom boli pneumatické pokladne.Každé oddelenie bolo spojené s potrubnou poštou z ústrednej pokladne až na 5 poschodí.Tvorcom interiérov bol architekt Jan Gilar.
Fungoval tu aj detský kútik a úschovňa batožiny,balíčkov,detských kočíkov,šatňa a dokonca bola plánovaná i šatňa pre psy!
OD Bílá Labuť nazívaná aj sklenený palác bola otvorená v neveselej dobe 19.3. 1939.
Bol postavený za 25 mesiacov.
OD mal 540 zamestnancov ktr. bola k dispozícii jedáleň a terasa na obedné pauzy.
Oddelenia v OD
Prízemie: bižutéria a sklo,parfumeria,kravaty,pančuchy,spodné prádlo a ostatný drobný tovar,spolu aj s odd. pre batoľatá.
1.posch: bolo vyhradené látkam-metráži,hodvábu,dekám,kobercom a záclonám.
2.posch: dámská a pánská konfekcia,klobúky,kožená galantéria.
3.posch: hodiny,lampy-lustre,elektro-rádiá a gramofóny,optika,domáca technika-chladničky,pračky,šicie stroje,ďaľej porcelán a športové potreby.
4.posch: nábytok a madrace.
5.posch: lahôdky a sklad firmy Kvasnička.
V ďalších poschodiach sa nachádzala jedáleň pre zamestnacov a na 8.posch bola terasa pre zamestnancov,na ktr. sa najčastejšie chodili opalovať zamestnankyne cez obednú prestávku.
Výťahár fungoval,aby sa nepreťažili výťahy....
Otvorenie OD
Na otvorenie sa tešila celá Praha,i keď im to skalila smutná doba,keď okupovali Prahu vojská nemeckého Wehrmachtu.Ale i napriek tomu bol v prvý deň pred OD neuveritelný nátresk.
Neon
Jednalo sa o 8m vysokú labuť zloženú zo 60 metrov neónových trubíc,podľa návrhu grafika Božidara Leisera,ktr. sa otáčala okolo vlastnej osi.Toto slávné logo je zrejme najstarším stále funkčným neónom.Nachádzal sa až úplne hore na vežičke OD.
Neón v 70 a 80 rokoch spôsoboval rušenie TV signálu a tak bola labuť zastavená.
OD ako filmová hviezda
Bílá Labuť bola použitá vo viacerých prvorepublikových filmoch.
V dobe socializmu
Nákupy koncom 50 rokov: foto:M.Štechlová
Za socializmu to bol do 70 rokov jediný plnosortimentný OD.Až do roku 1975 bola najväčším a najmodernejším OD v Prahe,potom ju o prvenstvo pripravili OD Máj a Kotva dostavané v 70 rokoch.
Pán Ing.Arch. J.Hrubý projektoval ešte koncom 60 rokov v Biskupskej ul. pomocnú budovu so sociálným zázemím pre zamestnancov a navrhol aj niektoré nutné úpravy v OD,ktr. bol značne preťažený a opotrebovaný velkou prevádzkou.
Tvrdí sa,že v roku 1994 je Bílá labuť zapísana v zozname UNESCO,ale iné pramene to zas vyvracajú....
Výklady v OD z prelomu 50 a 60 rokov.
Bílá Labuť pravidelne inzerovala reklamy na OD,tovar,novinky v časopisoch,letákoch a plagátoch.
Výklady a výkladová tvorba
Povestnými boli aj výklady a výkladová tvorba v Bílej labuti.Celkovo sa za socializmu kládol dôraz na výkladovú tvorbu a pre každý obchod a OD pracovalo viacero aranžérov.
Výklady boli velkolepé,v aranžérskych dielňach sa tvorili veľké dekorácie na každý mesiac.
K tomu sa priam ponúkali veľké výkladné skrine s rámami z chromovanej ocele.Boli prístupné z každej
strany.Spolu ich bolo 74 a dokopy merali 230metrov.
V 50-60 rokoch bol v OD šéfaranžér Alois Dvořák a medzi predné aranžérky patrili Jana Tesařová,Jarka Bohmová,Vendula Bukovská a Mila Dubová.
Získavali predné ocenenia na domácich súťažiach v obore aranžovania výkladov.
Zvláštnosťou vo výklade napr. boli biele týždne,to bola doba po vianociach,tzv. mrtvá sezóna.
Týkalo sa to metráže,odevou a bielizne.Všetko bolo vo výklade biele.
Výlohy sa menili každý mesiac a striedali sa tu okrem klasických-jar,leto,jeseň,zima napr. dni šporenia,filmový festival pracujúcich,dovolenka,zájazdy ROH,politické sviatky,preteky mieru atď.
Na výklady sa chodilo pozerať veľa ľudí,napr. na večerných prechádzkach,v nedeľu,pred vianocami a veru bolo na čo pozerať.
OD sa zúčastňoval mnohých domácích výstav spotrebného tovaru,pravidelne zásoboval domáce časopisy a noviny reklamami.
Ukážky výkladov OD Bílá Labuť(osobný archív)
OD Bílá Labuť bola aktívná aj na výstavách....
Obraz. materiál pochádza od:M.Štechlová,zlatá 60tá,národný archív a Reklama-Socikstyle.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára