© 2010 SOCIKSTYLE BLOG Všetky práva vyhradené. Použitie textu a fotografií z tejto stránky je možné len po mojom predchádzajúcom súhlase.

UPOZORNENIE!
Táto stránka je informačná a slúži len ako retro zábava.Nepropaguje žiadný politický systém!!!


utorok 23. augusta 2011

STAVEBNICE A SPOLOČENSKÉ HRY ČSSRK najobľúbenejším detským hrám patrili a stále patria stavebnice a spoločenské hry.
Najviac spomíname na tie,ktr. poznáme z detsva a pokiaľ sa ešte vyrábajú tak tie isté kúpime aj svojim deťom,alebo oprášime tie naše,ak to ešte chudiatka prežili.Z môjho detsva mi na pamäti vyvstanú stavebnice,čo som mala doma,ale aj tie,čo sme mali v škôlke a školskej družine.
Moje najobľúbenejšie určite boli rôzné mozaiky:brouček,beruška,Bee olympic,mozaika KZ,s tými som sa veľmi rada hrala v škôlke a potom polytechnické stavebnice,hlavne Seko,Alfa,Panela.
Chalani si užívali Merkur,Seva a všetci sme radi stavali hrady,pevnosti z klasických drevených kociek.
Veľa stavebníc sa aj dovážalo a to hlavne zo spriatelených socialistických zemí,hlavne DDR-Construction, Formo-niečo ako Lego,Maďarska-stavebnica Gabi-niečo ako Duplo,rôzné hlavolamy a ZSSR-hlavne konštruktérské na zostrojenie rádií,hodiniek,elektrických obvodov,mladý chemik atď.


Spoločenské hry sme hrávali hlavne v školke,doma a na dovolenkách.Najviac sme dávali hlavne človeče,dámu,mlyn,dostihy a sázky,kočičí hra,kartové hry,ako rôzné kvartetá,čierný Peter a Pexesá.
V pionierských táboroch sme mastili sedmové a žolíkové karty,mikádo,domino a zase človeče a chalani ešte k tomu aj šach.Veľmi oblúbené boli aj stolový futbal,hokej,basket ,tenis,biliard,Pin Pong a ruské kuželky.Ruletu Monte Carlo sme mali doma,aj v pionierských táboroch,ale nikto to moc nehral....
Samostatnou kategóriou,hlavne chlapčenskou boli modelárské stavebnice funkčných i statických modelov či už lodí,alebo lietadiel.
Samozrejme,že stavebníc a spoločenských hier sa vyrábalo a dovážalo oveľa viac než uvádzam v texte a na dobových obrázkoch,ale toto sú zhruba tie na ktr. si spomínam ja.......

Detská abeceda-18Kčs,Bijou hobby-plastová skladačka

Detské kutilské náradie,rôzne sady:Ríša-10Kčs,Miloš-44Kčs,Radek-42Kčs,Mirek-65Kčs.
ČLOVEČE ,NEHNEVAJ SA!-ČLOVĚČE,NEZLOB SE!

Hra pochádza zo starej indickej hry Pačísí, ktr. je známa už zo 7 storočia. Do Európy sa dostala cez Srí Lanku,Perziu,Palestínu a odtadiaľ do Španielska.
Napodruhé doviezli v 19 storočí hru angličania z Indie, ktorá bola v tej dobe ich kolóniou. Takto sa dostala do Európy a v roku 1896 bola patentovaná pod názvom Ludo.Totálný úspech a rozšírenie nielen v Európe,ale aj v USA priniesol nemecký obchodník J.Friedrich Schmidt,ktr. po 1. sv. vojne vydal túto hru pod nemeckým názvom-v preklade:Človeče nehnevaj sa !-Člověče nezlob se!

Plastová mozaika KZ Semily stála začiatkom 70 rokov 30Kčs,Merkur-dopravné prostriedky a stroje-130Kčs a Merkur M1-s elektromotorčekom-49Kčs,Magická tabuľka-24Kčs,,Construction 120-dovoz z NDR-140Kčs,drevená stavebnica Eva-6Kčs.

Stavebnice zo začiatku 80 rokov.
 Stavebnica Seko I-21Kčs a Seko II-33Kčs,stavebnica Seva I-60Kčs a Seva 2-85Kčs,stavebnica kombi-56Kčs,stavebnica Alfa:24Kčs-všetko výrobca KZ Semily,Malá násobilka na batérie-22Kčs,Veselé množiny,využívali sa ako didaktická pomôcka na hodinách matematiky-I.stupeň ZŠ:48Kčs,stavebnica Junosť 3,dovoz ZSSR-88Kčs.

Spoločenské hry zo začiatku 80 rokov:šťastnou cestu-17Kčs,pohádková abeceda-65Kčs-KZ Semily,kloboučku hop!-12Kčs:výrobca Směr Praha,človeče od Tofa Semily-10Kčs,cestovné človeče s ruletou-24Kčs,magická tabuľka-24Kčs od KZ Semily,Dáma-25Kčs,Blchy-7Kčs.

Stolový fotbal,hokej,basketbal od Chemoplastu:ceny od 45-85Kčs.
MIKÁDO
Hra mikádo pochádza z Európy,do USA bola dovezená v roku 1936 z Maďarska.Tu sa táto hra ujala pod názvom pick-up hole.Mikádo má 41 tyčiniek a každá farba má rôznú bodovú hodnotu.Celkom sa dá nazbierať až 170 bodov.Klasické tyčinky sa vyrábajú z rôzných drevín.V bývalom Československu sa vyrábalo Mikádo z farebného plastu,výrobcom bol Chemoplast. 


Mikádo z plastu-výrobca Chemoplast-5,50Kčs.

Veľký stolový gulečník-1090Kčs a plastový gulečník špeciál,výrobca Chemoplast-85Kčs.

Plastová stavebnice konstrukter variant,:90Kčs a Merkur M1-51Kčs,Merkur 7-160Kčs,Merkur 202-135Kčs.


                                                       STAVEBNICA MERKUR 


Merkur je česká stavebnica,ktr. sa predávala už od polovice 20 rokov 20 storočia.
Je veľmi variabilná a dajú sa z nej zostaviť rôzné modely,stavby atď.
Dokonca na konštrukcii z merkuru boli vynájdeté aj kontaktné šošovky Ottom Wichterlem.
Stavebnica je vyrobená z lakovaného,perforovaného ocelového plechu,ktr. sa spojuje šroubami a matkami.K niektorým sadám stavebnice boli aj elektromotory,kladky,buldozerové pásy.
V medzivojnovom období sa na našom trhu objavila a predávala Nemecká stavebnica Märklin,ktr. sa predávala lepšie ako domáci lacnejší Merkur.Märklin bol v tej dobe rátaný za kvalitnejší,ako Merkur.Nemecká firma Märklin vyrábala pôvodne v licencii firmy Meccano od roku 1919 až do roku 1999.Inak podobných stavebníc,ako Merkur bolo v tej dobe viac a to i predtým,ako napr:Meccano,Erector,Walthers Ingenieur Bauspiel,Mecanics made easy atď.
V roku 1926 začala firma Inventor s výrobou stavebnice Merkur v Polici nad Metují.
V 30 rokoch začali vyrábať vláčiky .Po vojne v  roku 1947 bola výroba obnovená.
Súkromná firma pana Vancla bola zrušená a stavebnicu začal vyrábať n.p. Kovopodnik Bromov.Stavebnica sa vyrábala v podstate v stejnom sortimente,ako pred vojnou.
V roku 1968 bola výroba vláčikov Merkur zastavená a stroje na ich výrobu boli zničené.
Koncom 60 rokov Kovopodnik vyvážal prostredníctvom Pragoexportu stavebnicu Merkur do celej Európy. 
Viac o tejto legendárnej stavebnici sa dozviete na:

Múzeum stavebnice Merkur: 
http://www.merkurpolice.cz/

Ďalšie stavebnice nájdete aj na veľmi peknej stránke: http://www.starehracky.cz/index.php
Mozaika Brouček-18Kčs,mozaika beruška-13Kčs,mozaika abeceda-19Kčs,mozaika Bee olympic-25Kčs,stavebnica Alfa-24Kčs,rozprávkové mozaiky-65Kčs: všetko výroba KZ Semily.


Maďarské hlavolamy od pána Rubika:veže,rôzne druhy-od 45-85Kčs,magikocka-75Kčs.


Stavebnice a hry z roku 1985:Jedeme na výlet,spoločenská hra,výrobca Tofa Semily:20Kčs,Domino-19Kčs,človeče-Tofa Semily-14Kčs,súbor hier-dáma,mlyn-Tofa Semily:33Kčs,spoločenská hra stopár-Tofa Semily-30Kčs.STAVEBNICA SEVA


Seva je modro-biela polytechnická stavebnica z plastu,ktr. sa vyrába už viac ako 30 rokov.Dá sa z nej zostaviť prakticky čokolvek: od nábytku,domu až po autá.Vyrábala sa a vyrábá v sériach,každá séria ma iný počet dielov.
Vyrábal ju podnik Kovozávody Semily,ktr. bol založený v roku 1960,jeho predchodcom bol Sdružený komunální podnik města Semil,ktr. vznikol  už v roku 1949.
Podnik Kovozávody Semily sa zaoberal výrobou spotrebného tovaru,váh a hračiek.
Tento podnik patril k najvýznamnejším výrobcom domácích potrieb a hračiek v ČSSR.
V roku 1993 bol sprivatizovaný a neskôr vznikla firma Vista:

 Seko som milovala,bolo veľmi variabilné a dalo sa z neho urobiť čokolvek,veľa som sa s ním zabavila a dodnes naň spomínam .....

Jeho história začala v roku 1934 založením zlievarenskej firmy pana Beneša,ktr. padol pri Pražskom povstaní.V roku 1945 nastúpil na jeho miesto do podniku  pan Lát no v roku 1948 bol podnik znárodnený.Až do roku 1976 bola začlenená do podniku Kovopolis,neskôr Metaz,pod vedením pána Láta.V roku 1980 pán Lát umiera a na jeho miesto nastupuje jeho syn Ing.J.Lát,ako riaditeľ.
V roku 1992 sa naspäť dostáva v rámci privatizácie podnik do rúk dedičom pána Beneša a Láta.V roku 2005 vzniká firma Vista,ktr. vyrába stavebnice nám tak dobre známe z nášho detsva:V roku 1964 predstavili na trhu Magickú tabuľku-Grafo,ktr. otáčaním gombíkov kreslila.Seva:vznik 1979,Bee Mosaic ,Seko,Monti systém:vznik 1984.


Modelárské stavebnice lodí na elektromotorček a diaľkové ovládanie,ceny od 78 do 195Kčs.


Modelárské stavebnice lietadiel v cenách od 9-14Kčs.

Modelárské stavebnice:Viking-38Kčs,Cutty shark-25Kčs,Black Falcon-30Kčs.


Modelárské stavebnice,rôzne po 9Kčs.

Ruské konštruktérské stavebnice rádií,hodiniek atď.ceny od 55-150Kčs.Oblúbená hra Logik,ktr. sa zrodila na začiatku 80 rokov a tvorivé Inspiro,pomocou ktr. ste vedeli robiť nádherné obrazce.


Plastová stavebnica Kombi

Abeceda mala iba jednu chybu,že tam bolo málo písmen a,e,i,o,u-takže vety ste neposkladali,len jedno,dve slová.

Detská pošta,obsahovala v malom všetko,čo na takej pošte má byť,aj razítká.

Drevená skladačka,dali sa s ňou skladať všelijaké obrazce.

Staršia verzia stolového fotbalu.

Gorálková abeceda s pinzetou na ukladanie guličiek do priehlbín.

Guličky sklenenky sa zbierali boli vzácné,hlavne krásné dúhovky,dali sa vymienať.

HLINENÉ GULIČKY:  v podstate sa najviac s nimi hrali detské generácie 40,50 a 60 rokov.Hrávali sme ich aj mi,ale už veľmi málo a keď prišli céčka,bolo s guličkami amen.


Spoločenská hra,klobúčik ste vystrelili a museli ste sa s ním trafiť do otvoru.
 Moja oblúbená skladačka zo školky:Mozaika KZ Semily.


 Ďalšia oblúbená hračka zo školky:stavebnica Alfa od KZ Semily.


 Doma som sa s Panelou vyšantila a keď ste ich mali viac,tak sa dali robiť divy!Na magickej tabuľke vedel málokto kresliť a než sa to niekto naučil,tak ho to prestalo baviť.

Skutočný detský tkáčský stav,na ktr. sa dali robiť reálne koberčeky,prestierania,malé kabelky atď.

2 komentáre:

  1. Super hry, krásne spomienky, niektoré ešte stále máme doma :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. ako sa vola alebo hra ta tra s myslivcami?http://postimg.org/image/xqk1zg91z/

    OdpovedaťOdstrániť