© 2010 SOCIKSTYLE BLOG Všetky práva vyhradené. Použitie textu a fotografií z tejto stránky je možné len po mojom predchádzajúcom súhlase.

UPOZORNENIE!
Táto stránka je informačná a slúži len ako retro zábava.Nepropaguje žiadný politický systém!!!


piatok 21. decembra 2012

Retro vianoce

Naše najkrajšie spomienky sa väčšinou spájajú s vianocami,vraciame sa do detstva,kedy sme žili vo svojom bezpečnom svete a tešili sa na darčeky,stromček,ozdoby,prskavky,rozprávky,sneh,guľovačku a dlhé nič nerobenie....
O tom,že je to pre väčšinu z nás to najkrajšie obdobie,na ktoré najradšej spomíname sú aj mnohé príspevky ľudí do časopisov a novín so svojimi detskými vianočnými fotografiami-retro spomienkami.

Spomienky na retro vianoce nájdete aj v našom archíve z minulého roku:
http://socikstyle.blogspot.sk/2011/12/ceskoslovenske-vianoce-60-rokov.html
http://socikstyle.blogspot.sk/2011/11/ceskoslovenske-vianoce-50-rokov.html
http://socikstyle.blogspot.sk/2011/12/h.html 1956: I porcelánová panenka znamenala radost pro maminku paní Šmerdovovu - tehdy ještě Adámkovou. Tuto fotku pořídil můj tatínek v roce 1960. Vyprávěl mi, že jsem se nechtěla fotit, tak mi řekl-poslouchej ! A já jsem řekla pošouchám a vznikla tato fotka, napsala do redakce paní Pospíšilová z Děčína.Martin Jindřich napsal: To jsem já 24. 12. 1974. V té době mi bylo 2,5 roku. Největší radost jsem měl z tříkolky, kterou stále vlastním. Chci ji nechat po důkladné rekonstrukci synovi Ondřejovi, kterému jsou 2,5 měsíce.

Zdroj:tieto 3 fotografie:Blesk.cz


Do roku 1964 se vracíme i s fotografií, kterou poslala Jaroslava Sedláčková. "Byla pořízena fotoaparátem Flexaret 6, jsem na ní já se svým manželem a mými rodiči," upřesnila.  


Snímek Romana Szturce pochází z roku 1980 a jsou na něm zachyceni Romanovi sourozenci-dvojčata.

Fotografie z roku 1957, kterou zaslala Dana Rudolfová, přenesla naši čtenářku do roku 1957. "Fotka je z mateřské školy v Praze 6. Co nás tak moc zaujalo, že jsme s úžasem koukali na vánoční stromek, to už si dneska nepamatuji."  František Kůrka přispěl do soutěže fotografií z roku 1962. "Na snímku jsme já s pásovým traktorem na baterii a starší sestra s prskavkou. Za povšimnutí stojí tehdejší móda: účesy "na blbečka", puntíkované tepláky a vytahané punčocháče." 


 Jana Baudyšová poslala snímek ze svých druhých Vánoc, pocházející z roku 1985. "Na fotce je se mnou babička, všechny hračky, které se povalují okolo, máme ještě někde ve sklepě, ale ozdoby ze stromečku nám někdo z toho samého sklepa minulý rok ukradl. Nejspíš proto, že byly uloženy v krabici od videa. Ale je to škoda, ozdoby byly součástí tolika vánočních stromečků a vzpomínek..." Marie Plačková objevila ve svém albu snímek z roku 1964, který nafotil její děda. "Na fotografii je zachycena moje babička při úpravě stromečku. Mamka (v tmavších kalhotách) a teta jí vydatně asistují." Martin Řehoř. "Na fotce je můj táta se svými dárky, snímek fotil děda. Vždycky, když si fotku prohlížíme, nezapomene připomenout, že kromě dárků (nafukovací pes a traktor) je na ní zachycen i připínáček v bačkoře. Nikdo neví, kde se tam vzal, ale táta si pamatuje, jak ho něco píchalo do palce u nohy. Moc mu nevěřím, protože mu byly tři roky. To, že měl kalhoty z tesilu, který svědil až hrůza, už je pravděpodobnější. Fotka je totiž z roku 1966."

Fotografii z roku 1978 zaslala Jana Melenová z Oseku u Duchcova. "To jsou dceřiny druhé Vánoce. Tuhle svou nejoblíbenější hračku má u nás pořád schovanou na půdě," napsala paní Melenová.

Fotografie, kterou zaslala Marie Kamišová z Plzně, vznikla v roce 1968. Je na ní zachycena maminka Marie se svým bratrem. "Díky vaší soutěži jsem měla možnost nahlédnout do dětství mojí maminky z pohledu své šestasedmdesátileté babičky. Babička vyndala starou bednu s fotkami, při kterých jsme si krásně zavzpomínaly a hlavně se hodně zasmály. Díky za tyto krásné chvilky," napsala Maruška. Dagmar Menšíková přispěla do soutěže fotografií z roku 1978. "Na zaslaném snímku jsem já se svou o rok mladší sestrou. Dnes mám dva kluky a za podobnou formuli bych byla opravdu vděčná aneb Husákovy děti uměly být také šťastné!"
Kateřina Sýkorová na této fotografii ukazuje, jaké byly její Vánoce v roce 1984. "Na fotografii jsem vyfocená já, na Štědrýdenroku 1984, kdy mi bylo tři a půl roku. Od Ježíška jsem dostala své první lyže, které jsem samozřejmě musela hned, ještě pod stromečkem, vyzkoušet. Dodnes si pamatuji na lyžování na mých žlutých lyžích, kdy mě jeden rodič pouštěl dolů z kopce a druhý mě pod kopcem chytal. V pozadí stojí můj první kočárek pro panenky. Na stromečku ještě hořely pravé svíčky."

 Adéla Kohoutová z Českých Budějovic zaslala vlastní fotografie. Tehdy se psal rok 1989 a pro Adélu to byly první Vánoce.

 Alan Najzar z Ostravy našel v archivu pěknou fotku z Vánoc roku 1971. "Co je na ní zvláštní, je to, že byla pořízena na diapozitivní materiál a po letech jsem jej nechal převést do digitální podoby, a jak se můžete přesvědčit, tak i po letech tento snímek neztratil nic ze své barevnosti," popisuje. Na snímku je Alan (miminko) s maminkou a bratrem.  

Pavel Šubrt z Ostroměře zasílá snímek z roku 1988. "Pro mě znamenalo, čím větší dárek, tím lepší. A tento dárek to naplnil. Uvnitř byla klasická oranžová tatrovka," směje se Pavel.


 Autorkou tohoto obrázku, který byl pořízen v roce 1966, je čtenářka Alena Krajčová. "Naše téměř dvouletá dcerka Yvonka dostala od Ježíška kočárek s panenkou - panenka ji zřejmě nezaujala, takže všechno z kočárku vyházela a vítězně se do kočárku nacpala sama." Fotografii pocházející z roku 1988 zaslal Václav Doležálek z Třebíče. Na snímku je zachycen jeho syn, který dýchá jen pro jedno: svůj nejmilejší dárek. "Tuto hračku měl oblíbenou několik let," napsal pan Václav.
 Eva Matušková našla ve svém archivu fotografii z roku 1977. "Jsem na ní vyfocena já, ale na co se tak upřeně dívám, už si nepamatuji. Asi vidím Ježíška," napsala paní Eva.   Fotografie pochází z archivu čtenářky Jany Šárkové, jejíž otec byl nadšeným amatérským fotografem. Tento snímek byl pořízen v roce 1963 a Janě bylo 6 let. "Už od dětství často slýchám, že mám velké smutné oči, a fotografie je důkazem, že ani dárečky pod stromečkem na tom nic nezměnily," napsala. "Jsem ráda, že vaše soutěž mě ‚vyprovokovala‘  k tomu, abych vytáhla staré fotky a zavzpomínala na dětství a vůbec časy minulé."Lenka Novotná zaslala do soutěže o NEJ retro Vánoce fotografii z roku 1977.

Ludmila Krabsová našla ve svých fotografiích i jednu z roku 1961. "Na fotografii jsem já se svojí o rok mladší sestrou," stojí v e-mailu čtenářky z Liberce.

 Fotografie, která pochází z roku 1976, je rodinným pokladem Lenky Špejchalové. Je zajímavá a významná nejen tím, že jde o osobní snímek, ale taky vzpomínkami. "Na rameni mám novou kabelku, kterou jsem právě dostala k Ježíšku. Pod stromečkem je vidět další dárek, malá umělohmotná konvička. Jaký rozdíl oproti dnešním dárkům. Pamatuji se, že tento stromeček - jedličku, maminka sehnala s protekcí. Jedličky tehdy byly jen podpultové."Martina Bartoňová, která se narodila v roce 1971, byly v této době dva roky. Na snímku z roku 1973 je se svým bratrem. "Pozorně jsme sledovali, jak maminka zvoní zvonečkem a ohlašuje tím příchod Ježíška," píše paní Martina.

Miroslava Zemanová zaslala fotografii z roku 1966. "Na fotografii jsem zachycená já se svojí starší sestrou. Na hlavách máme čepičky z maškarního bálu ve školce, které jsme za žádnou cenu nechtěly sundat dolů. Byly mi dva roky."Andrea Pavlová přispěla do naší velké vánoční fotosoutěže obrázkem z roku 1977. Hit všech dětí - "skládačku" - tehdy dostal k Vánocům i bratr Andrey. Autorem snímku je otec čtenářky Petr Oppl.

Snímek Romana Szturce pochází z roku 1980 a jsou na něm zachyceni Romanovi sourozenci-dvojčata. Zdeňka Bezányiová se díky této fotografii vrátila do roku 1973 a bylo to příjemné vzpomínání. "Bratr objevil pod stromečkem soupravu pro malého doktora. Netroufám si odhadnout, co se pokoušel na mně vyšetřit." 


 Soňa Marešová zaslala kreativně vyrobené fotografie z roku 1968. Je na nich její snoubenec Pavel Dvořáček.Tato fotografie pochází z archivu Tomáše Dusíka z Brna.Je z roku 1970 a tehdy Tomáš slavil šesté narozeniny.


Retro očakávania vianoc......

                        Rozsvecovanie vianočného stromčeku,Bratislava-Hviezdoslavovo nám.,1948

                                                  Príchod Deda Mráza,Bratislava 1952


                                                         2x Košice 1959,Dedo Mráz na tribúne

                                          Bratislavský zimák víta Deda Mráza z Čukotky,1959

                                            Vianočný program na nám. SNP v Bratislave,1969


                                            Predvianočné nákupy v Bratislavskej tržnici,1984

                                      Predvianočné nákupy od ZDA Partizánské,Bratislava 1984

                                                      Predvianočné nákupy v BA,1950

                                                      Vianočné trhy,Bratislava 1955


                                                          Prišli pomaranče....BA 1955

                                                        Predvianočné nákupy v BA 1956

                                          Vianočne vyzdobená predajňa Zdroj Bratislava 1955


Zdroje:Onadnes.cz,Sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára