© 2010 SOCIKSTYLE BLOG Všetky práva vyhradené. Použitie textu a fotografií z tejto stránky je možné len po mojom predchádzajúcom súhlase.

UPOZORNENIE!
Táto stránka je informačná a slúži len ako retro zábava.Nepropaguje žiadný politický systém!!!


štvrtok 23. augusta 2012

JAROSLAV MALÁK,obľúbený čs. ilustrátor.


Akurát pred pár dňami som načala tému čs. ilustrátorov a v piatok 17.8. prišla smutná správa u úmrtí jednoho z mojich najoblúbenejších čs. ilustrátorov vôbec.......


Jaroslav Malák


Dožil sa uctihodného veku 84 rokov,ale aj tak mi je to ľúto,že už neuvidím žiadné jeho ďalšie kresby a hlavne žiadne ďalšie príhody Oldy a Poldy.....

Jaroslav Malák sa narodil 21.2.1928 v Říčanech.Cez vojnu,1942-44 študoval na Rotterovej škole užitého umenia v Prahe.Krátko pracoval v redakcii Dikobrazu.
Bol iustrátorom,humoristom a komiskovým maliarom.Ilustroval mnoho kníh a časopisov pre deti,ale aj dospelých.Jeho prvým veľkým hitom bol v 60 rokoch Robot Emilián,ktr. vyšiel v náklade 14 000 výtiskov.
V 70-80 rokoch mal obmedezenú činnosť z politických dôvodov a tak sa venoval detským kniham a časopisom.

Ilustroval v detských časopisoch:
Ohníček,Mateřídouška,Sluníčko,Čtyřlístek-detský čs.komiks,ABC,Pionýr,ale aj v
časopisoch pre dospelých:
Ahoj na sobotu,Dikobraz,Mladý svět atď.

Ilustrované knihy:
Neználek na měsíci z roku 1968-1 vydanie,Emil Neplecha,Alžběta, můj kluk a pes Pac,Ukradený orloj,Kdo postavil náš dům,Sejdeme se v nekonečnu ,Proč a jak (o nástrojoch,strojoch a prśtrojoch-naučné),Alenka z planety Země,Stěhovaví ptáci ,Naše parta ,Alenčiny narozeniny,Eliška a táta Král ,Milión Alenčiných dobrodružství ,Jirka postrach rodiny ,Liška je nejlepší pes,Eldorádo kreslených příběhů,Dobrodružství Poldy a Oldy-zozbierané komiksové príbehy atď.
Komiksové dobrodružstvá Oldy a škriatka Poldy


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára