© 2010 SOCIKSTYLE BLOG Všetky práva vyhradené. Použitie textu a fotografií z tejto stránky je možné len po mojom predchádzajúcom súhlase.

UPOZORNENIE!
Táto stránka je informačná a slúži len ako retro zábava.Nepropaguje žiadný politický systém!!!


streda 23. apríla 2014

RUBIKOVA KOCKA BOL SEN......

Takmer každé dieťa v socialistickom bloku túžilo po jednej úžasnej hračke.
Nebolo ľahké sa k nej dostať,no kto ju vlastnil,bol kráľ!
Dala sa kúpiť v Maďarsku,vo svojej domovine,ale bola pomerne drahá.
Spolužiak ju doniesol do triedy a kolovala z rúk do rúk,každý to chcel vyskúšať.
Nikto sa nevedel od nej odpútať.A tak sa s ňou krútilo i počas hodiny,pod lavicou....
Kocka skončila,ako ináč v rukách súdružky učiteľky....Vrátila ju až na rodičovskom združení.
Určite sa dovtedy s ňou bavila po večeroch ona....

Pán Ernő Rubik 

sa narodil 13.Júla 1944 v Budapesti.
Je architektom a profesorom na technickej a ekonomickej univerzite v Budapesti.
Je autorom mechanických hlavolamov a jeho najznámejším vynálezom je rubiková kocka (Bűvös kocka), v 80 rokoch nazívaná aj Magi kocka.




História jednej kocky

Rubikova kocka prišla na svet v roku 1974.
V čase jej vzniku bol pán Rubik lektorom na Umelecko-priemyslovej akadémii v Budapešti. Vášnivo sa zaujímal o geometriu, hlavne o jej trojrozmerné formy využitia. Zaoberal sa konštrukciou a možnosťami kombinovania rôznych tvarov a súčiastok. A to nie len teoreticky, ale taktiež  v praxi. Behom svojej výuky Erno Rubik používal k interpretácii svojich nápadov skutočné modely zhotovené z papieru, lepenky, dreva alebo plastických hmôt pre nácvik priestorovej orientácie študentov. Neskôr táto jeho činnosť viedla k vytvoreniu známej kocky. Je treba zdôrazniť, že už skôr existovala celá rada hlavolamov, ktoré využívali rôzne kombinácie geometrických tvarov, ale žiadny z nich nedosahoval také možnosti a rozmanitosti riešení a zároveň cibrenie priestorovej orientácie a kombinačných schopností, ako práve Rubikom vynájdená  kocka. A to nehovoríme o estetickej hodnote tohto výtvoru.


Zhotovenie kocky však nebolo práve jednoduchou záležitosťou. Zaistiť otáčanie jednotlivých segmentov vzájomne okolo troch osí bolo najprv skúšané na jednoduchšom modele kocky s osami segmentov (2´2´2). Jednotlivé prvky kocky skúšal Rubik držať pohromade  pomocou gumového mechanizmu prechádzajúceho cez všetky segmenty. Táto konštrukcia sa však ukázala ako nevhodná, rovnako ako ďalší systém konštruovaný pomocou čapov a drážok. Erno Rubik si uvedomil, že tento problém môže uspokojivo vyriešiť iba celkom originálna koncepcia. Inšpiráciu našiel jedného letného dňa, keď sa prechádzal po brehu Dunaja. Všimol si riečneho štrku, ktorého pôvodné ostré hrany boli pôsobením vodného toku zaoblené. Prišiel na to, že vnútrajšok jednotlivých kociek musí byť zaoblený. Vznikol tak neskôr vynikajúci mechanizmus, ktorý zaisťoval spoľahlivú funkčnosť i pre pôvodne navrhovaný zložitejší typ kocky (3 *3 * 3), t.j. s dvadsiatimi siedmimi prvkami. Nakoniec boli vnútorné steny segmentov opatrené farbou – šiestimi rôznymi odtieňmi.
Keď bola kocka skonštruovaná. Erno Rubik ju predstavil svojim žiakom a priateľom, aby ju vyskúšali. Efekt sa dostavil okamžite. Akonáhle vzal niekto kocku do ruky, ťažko s jej zbavoval. Prekvapivý záujem priateľov a študentov o tento nový hlavolam prinútil jej stvoriteľa premýšľať o možnosti priemyslovej výroby. Bolo treba zaistiť potrebné nástroje pre masovú výrobu. Vzhľadom ku zložitej konštrukcii kocky to vôbec nebola ľahká úloha, zvlášť potom za ekonomických podmienok vtedajšom komunistickom Maďarsku. Zásluhu na uvedení kocky do výroby mali riadiaci pracovníci hračkárskej firmy „Politechnika“, riaditeľ Lehel Takacz a hlavný inžinier Ferencz Manczur, ktorí ihneď pochopili dôležitosť výroby nového vynálezu. Ale pretože sa pri výrobe kocky využívalo značné množstvo ručnej práce, trvalo celé tri roky, než sa prvé kocky objavili na policiach budapeštianskych obchodov.
Behom roku 1978 si kocka i bez mediálnej podpory či reklamy pozvoľna razila cestu medzi svojich nadšencov a v roku 1979 sa ňou „krútilo“ doslova v celom Maďarsku. Vďaka vtedajšej železnej opone sa stále rastúca obľuba kocky len sťažka dostávala do povedomia obyvateľstva v západných krajinách. 



Magi kocka ide do sveta

Rozšírenie Rubikovej kocky na západné trhy sa nakoniec podarilo dvom občanom maďarského pôvodu. Tým prvým bol Dr. Tibor Laczi, ktorý  sa narodil v Budapešti, študoval vo Viedni a potom pracoval u jednej nemeckej počítačovej firmy. Kocku objavil pri jednej  zo svojich častých obchodných ciest do Maďarska. Okamžite ho zaujala natoľko, že sa ju pokúsil predstaviť v roku 1979 na veľtrhu v Norimberku s vidinou záujmu nemeckých obchodníkov. Spočiatku sa nestretol s úspechom, ale učinil aspoň veľmi dôležitý krok v histórii tohoto vynálezu.
Tom Kremer, úspešný vynálezca v obore hračiek a hier,  ktorého materská reč bola tiež maďarčina, vlastnil licenčnú spoločnosť Seven Towns Ltd. založenú v Londýne. Títo dvaja muži sa rozhodli, že presadia Rubikovu kocku po celom svete.
Nebolo to ľahké,ale nakoniec sa to podarilo.
Hlavný debut kocka zaznamenala na veľtrhoch v Londýne, Paríži, Norimberku a New Yorku vo februári 1980. Za pomoci názorných ukážok Erna Rubika zažívala kocka úspech a objednávky sa len tak hrnuli. Malo to však jeden háčik. Neboli kocky. Zároveň požiadavky západných noriem vrátane požiadaviek na obaly znamenali drastický zásah do maďarského výrobného procesu. K všetkým zmenám pritom dochádzalo v komunistickom režime len veľmi zvoľna. Komunikácia (i keď výrazne podporovaná T. Kremerem) medzi Budapešťou a New Yorkem taktiež nebola jednoduchá. Napriek tomu prvé kocky začali opúšťať Maďarsko už v máji 1980. 




Málo kociek?

Akonáhle sa však objavili v rukách spotrebiteľov, bolo zrejmé, že počiatočná objednávka jedného miliónu kusov nebude stačiť rastúcemu dopytu. I napriek zvýšeniu výroby nebol dostatok kociek. Dopyt rástol rýchlejšie, ako bol výrobný závod schopný dodávať do obchodnej siete. Výrobné centra sa teda museli z Maďarska rozšíriť ďalej do Hongkongu, Thaiwanu, na Costa Ricu i do Brazílie. 


JA-kocka!

Existuje celkovo 43,252,003,274,489,856 rôznych usporiadaní Rubikovej kocky, ale iba jediné zodpovedá počiatočnej pozícii.
Existuje viacero spôsobov skladania Rubikovej kocky. Kocka nikdy nemôže byť premiešaná tak, aby sa nedala vyriešiť.


Súťaže a rekordy
Prvé svetové majstrovstvá v skladaní Rubikovej kocky organizovalaGuinnesová kniha rekordov 13. marca 1981 v Mníchove. Oficiálnym víťazom sa stal Jury Froeschl z Mníchova najrýchlejším časom 38 sekúnd. Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali 5. júna 1982 v Budapešti, a vyhral ich vietnamský študent Minh Thai časom 22,95 sekundy.
Svetový rekord v poskladaní Rubikovej kocky rozmerov 3x3x3 drží Mats Valk, ktorý v súťaži Zonhoven Open 2013 dosiahol čas 5,55 sekundy.

                                                        Rubikove hlavolami

E.Rubik nevytvoril len kocku,ale aj mnoho druhov iných hlavolamov,ktr. sa dostali v 80 rokoch aj k nám do Československa,ako napr: had,puzzle,veža atď.











E.Rubik nevytvoril len kocku,ale aj mnoho druhov iných hlavolamov,ktr. sa dostali v 80 rokoch aj k nám do Československa,ako napr: had,puzzle,veža atď.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára