© 2010 SOCIKSTYLE BLOG Všetky práva vyhradené. Použitie textu a fotografií z tejto stránky je možné len po mojom predchádzajúcom súhlase.

UPOZORNENIE!
Táto stránka je informačná a slúži len ako retro zábava.Nepropaguje žiadný politický systém!!!


streda 20. augusta 2014

Recenzia knihy: RETRO ČS,Michal Petrov,nakladateľstvo Jota,2013

Tak som sa konečne časovo dostala k recenzovaniu,na našom trhu zatiaľ ojedinelej knihe:

Retro ČS od Michala PetrovaKnihu som si zaopatrila ihneď,ako vyšla (vyšla vo verzii samostatne,alebo so sieťovkou) a ešte v ten deň som sa do nej nedočkavo začítala....
Čakala som,či ja starý retrák sa ešte vôbec niečo nové dozviem...
Nebolo toho síce mnoho,čo by som sa vyše mojich vedomostí k tejto téme dozvedela,ale predsa len niečo určite.Pre mladých ľudí a ľudí,ktr. sa hlbšie touto tématikou nezaoberajú je kniha ale plná nových informácií zo zákulisia socialistického konzumu a s tým súvisiacimi záležitosťami.
Obzvlášť to môže byť zaujímavé pre skutočných pamätníkov.
Ja osobne si toho z tej doby pamätám celkom dosť,ale ako skutočne hĺbkový test som použila moju mamu,ktorá je už naozajstným pamätníkom....
Kniha sa jej veľmi páčila,zaspomínala si,pridala svoje postrehy a pamäti,na niektoré veci už aj dávno zabudla,ale ako ich videla,tak si ihneď spomenula :)
Tak sme si spoločne nad knihou zaspomínali a bolo to veľmi fajn.Autor Michal Petrov v knihe použil svoj široký osobný archív a tak mohol knihu pojať pomerne veľkoryso.Grafická úprava knihy je hneď to prvé,čo vás zaujme.
Je totižto veľmi pekná a veľmi retro :)
Kniha je plná dobových materiálov,socialistickej estetiky,reklám a fotografií a to je presne to,čo sa od takejto knihy očakáva.
Zaujímavo sú riešené aj medzníky medzi kapitolami,ktoré sú vyvedené v pestrej retro grafike na spôsob dobových vzorov tapiet a látok.
Kniha má 242 strán plných informácií,fotografií a je rozdelená na 12 hlavných statí:

1.) Mlieko a mliečne výrobky-Mlieko,maslo,jogurty,syry,nanuky
2.) Chlieb,pečivo,pekárenské výrobky,pečivárenské polotovary,cestoviny
3.) Mäso,údeniny,mäsové výrobky
4.) Sladkosti-cukríky,lízanky,trvanlivé pečivo,kekse,napolitánky,žuvačky
5.) Káva
6.) Malinovky,minerálky,sirupy
7.) Vitana,polotovary,konzervy,mrazené polotovary
8.) Drogéria,kozmetika
9.) Tabak
10.) Hračky
11.) Obchody,nakupovanie,cestovanie
12.) Stopy doby....

V každej kapitole sa dozviete informácie o výrobkoch, výrobcoch,obaloch,históriu podnikov i výrobkov,reklamy a rôzne iné zaujímavosti z danej doby.

Detailne kapitoly nebudem popisovať a rozoberať ich,kvôli vám,ktorý ste si knihu ešte nekúpili.
Aby sa proste mali na čo tešiť, čo čítať a objavovať  :)

Ako bonus sú posledné dve kapitoly.Predposledná sa zaoberá:
obchodmi,nakupovaním,zháňaním,nedostatkom,cenami,frontami,kuriozitami a inými peripetiami tejto doby.
Posledná kapitola Stopy doby,ponúka pár fotografií posledných pozostatkov socialistického konzumu v podobe starých neónov,pútačov a vývesných štítov.
Kniha Retro CS je určená tým,ktr. chcú spoznať zákulisie československého konzumu a dozvedieť sa,čo stojí za legendami,ako:
Pedro,Sevak,Bajo,Pribináček,Termix,Míša,Kofola,Vinea,Sunar,Tuzex,Vitana,Bompari,Igra,Hamiro,Dermacol,Lybar,Tutti Frutti,Nela Gold atď.....

P.S:
Som naozaj rada,že sa kniha nezaoberá politikou,i keď okrajovo sa musí tejto témy občas dotknúť,ale táto kniha je našťastie určená tým príjemnejším spomienkam:)

Snímky Google Search 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára