© 2010 SOCIKSTYLE BLOG Všetky práva vyhradené. Použitie textu a fotografií z tejto stránky je možné len po mojom predchádzajúcom súhlase.

UPOZORNENIE!
Táto stránka je informačná a slúži len ako retro zábava.Nepropaguje žiadný politický systém!!!


pondelok 8. augusta 2011

Gumenné hračkyČESKOSLOVENSKÉ GUMENÉ HRAČKY

Libuše Niklová (1934—1981),bola významná česká návrhárka detských gumených,plastových a nafukovacích hračiek.Jej hračky vychovali a ovplyvnili generácie československých detí.
Vyštudovala odbor tvarovanie plastických hmôt na strednej umelecko priemyselnej škole v Zlíne a Uherskom Hradišti: 1949-53.
Potom nastúpila do Gumotexu Břeclav,kde pracovala od roku 1954-1960.
V roku 1961 začala pracovať vo Fatre Napajedla,kde pôsobila až do svojej predčasnej smrti.
Jej najznámejšie hračky boli určite harmonikové-plastové zvieratká,najmä kocúr,ďalej pískacie gumové hračky pre najmenšie deti,ktr. mali jednoduché a osobité tvary.
A samozrejme nafukovacie hračky,ako typické lopty,kolesá na plávanie a nafukovacie lodičky pre deti-viking a indián.
Napriek predčasnej smrti zanechala L.Niklová po sebe bohaté dielo-nespočet realizovaných návrhov a hračiek,9 patentov a 3 chránené priemyselné vzory.
Od roku 1964-70 každý rok preberala ocenenia za tvorbu a v roku 1974 získala ešte cenu na brnenských veltrhoch.Séria detí a reklamné gumáčiky.Niektoré modely zostali len v štádiu návrhu.Obe foto zdroj T.Bruthansová-Libuše Niklová.


Pískacie gumené,pryžové hračky pre najmenších navrhovala v Gumotexu Břeclav.
Jej pískačky boli charakteristické jednoduchými tvarmi,ktr. boli veľmi vhodné pre batoľatá a zároveň vystihovali podstatu hračky.
Jej pískačky pôsobili veľmi milo.
Stvorila mnoho rôznych druhov a bolo aj veľa tých,ktr. sa nedostali do výroby.
Veľmi cenenými druhmi boli profesná séria v ktr. boli napr. lekár,sestrička,kominár,výpravca,závodník atď.
Ale aj séria detí ako:Hanka,Petr,Barborka,košiláček,Rýša atď.
Zvieracia séria: Pes Alík,mačka Micka,kravička,kohútik atď. a samozrejme reklamná séria-barumáček,fatráček,gymnastka,cvičenec.


Hračky pre najmenšie deti,gumené pískačky z Fatry Napajedla.Figurka-kúsatko z odlievaneho PVC z roku 1984 od Jany Kadlecovej z Gumotexu Břeclav odkiaľ pochádzajú aj ostatný gumáci.

Gumené pískačky pre najmenšie deti z Gumotexu Břeclav,od 7-12 Kčs.Rok 1985.

Moji Gumáčikovia (moja osobná zbierka) :)


2 komentáre:

  1. Dobrý den, rozhodla jsem se sbírat hračky od Libuše Niklové, ale pořádně si nejsem jistá, jestli všechny hračky co mám, jsou od ní. Prosím Vás, existuje někde kompletní fotogalerie všech jejich fotek? Moc děkuji za radu. Moc Vás prosím o případnou odpověď na zuzi7@email.cz. Ještě jednou moc děkuji a klobouk dolů před Vaší sbírkou ;-) Zuzka

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tak asi najkompletnejší a najucelenejší materiál o Libuši Niklovej a jej návrhoch-výrobkoch nájdete v knihe,ktr. vyšla k výstave,ktr. usporiadal jej syn Petr Nikl.
    Kniha:Libuše Niklová,autor:Tereza Bruthansová,vydal: Arbor vitae,2010

    OdpovedaťOdstrániť